انتخاب بهترین پودر تونر جهت شارژ کارتریج که مناسب دستگاه چاپگر باشد یکی از موضوعات مهمی است که برای پیشگیری از صدمه دیدن پرینتر و حفظ سلامت و کیفیت آن، باید با نهایت دقت و توجه انجام شود. ما در این مطلب از استاده مگ نکات کلیدی درمورد پودر تونر ایده‌آل و بهترین پودر شارژ کارتریج که باید هنگام خرید به آنها توجه داشته باشید را به شما معرفی کنیم.

به طور کلی، تونر یا جوهر خشک نوعی پودر پلاستیکی خشک با بار منفی می‌باشد که به‌وسیله‌ی گرما و حرارت تولید شده‌ توسط دستگاه پرینتر، ذوب می‌شود و فرآیند چاپ را به انجام می‌رساند.

نکته‌ی مهم: اندازه‌ی ذرات پودر تونر یا شارژ کارتریج نشان‌دهنده‌ی کیفیت آن می‌باشد. به گونه‌ای که هرچقدر این ذرات ریزتر و پودری‌تر باشند، پودر تونر کیفیت بالاتر و مورد قبول‌تری خواهد داشت.

تونر یکی از موارد مصرفی پرینتر است و طبیعتا درصورت اتمام باید مجددا شارژ شود. شایان ذکر است اگر کارتریج جدید خریداری شود، مخزن آن حاوی پودرهای شارژ کارتریج می‌باشد و شما فقط کافیست کارتریج دستگاه را تعویض نمایید. اما در بعضی موارد جهت کمتر کردن هزینه‌های مصرفی می‌توانید به جای خریداری کارتریج جدید، به شارژ پودر تونر آن اقدام فرمایید.

توجه: اینکه چندین بار مجاز به شارژ پودر تونر هستید به نوع کارتریج شما برمی‌گردد.

بهترین پودرهای شارژ کارتریج کدام است؟

بهترین پودر تونر کارتریج کدام است؟

هفت نکته‌ی مهم که هنگام خرید پودر شارژ کارتریج باید مد نظر بگیرید:

1- برندهای مرغوب موجود در بازار

شایان ذکر است پودر تونر شرکت‌های سامسونگ، HP، Canon و… به‌صورت جداگانه به فروش نمی‌رسد و شما با خرید کارتریج جدید می‌توانید به‌راحتی آن را با کارتریج قدیمی تعویض نمایید. به این نوع محصولات در اصطلاح تونر کارتریج اصل یا اورجینال (OEM) گفته می‌شود.

اما درصورتی که مایل به شارژ پودر تونر کارتریج خود هستید می‌توانید با خرید پودرهای شارژ کارتریج مرغوب در بسته‌های 45 گرمی الی 10 کیلوگرمی از بهترین برندها، به شکل قابل توجهی و تا چندین برابر در هزینه‌های مصرفی صرفه‌جویی نمایید.

چند نمونه از برندهای با کیفیت و معروفی که جهت خریداری پودر تونر می‌توانید از آنها به خوبی بهره ببرید عبارت هستند از:

 • AVD
 • SNA
 • ABM
 • Corona
 • Elfotec
 • Integral
 • Katun
 • Kiyo
 • Perfect
 • Raven

دقت فرمایید قیمت پایین محصول همیشه گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب نمی‌باشد! ممکن است پودرهای تونری ارزان قیمت کیفیت چاپ مناسبی نداشته باشد و یا حتی قادر نباشد تعداد صفحاتی که ادعا می‌کند را به چاپ برساند.

2- خرید تمامی رنگ‌ها

 • اگر دستگاه چاپگر شما رنگی می‌باشد، کل رنگ‌های تونر آن را باید خریداری کنید.
 • لازم به ذکر است دستگاه‌های سیاه و سفید فقط به تونر مشکی نیاز دارند.

علت گیر کردن کاغذ در پرینتر چیست؟

3- سازگار بودن پودر شارژ کارتریج با نوع دستگاه چاپگر شما

شما می‌توانید با کمک Manufacture part number درج شده بر روی کارتریج، بهترین پودر تونر سازگار و متناسب با دستگاه خود را انتخاب نمایید. همچنین فروشنده می‌تواند با دانستن Manufacture part number کارتریج، شما را جهت انتخاب تونر مناسب راهنمایی کند.

4- کیفیت تونر

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هراندازه ذرات پودر شارژ کارتریج ریزتر باشد، کیفیت چاپ بالاتر خواهد بود. همچنین جهت اینکه آسوده خاطر باشید حالت پودری تونر و ریزش پذیری آن حفظ شده باشد، حتما قبل از خرید بسته را تکان دهید.

در بعضی موارد و به‌خصوص درصورتی که بسته‌بندی پودرهای شارژ کارتریج دچار مشکل شده باشد، آب و رطوبت به داخل بسته‌بندی نفوذ می‌کند و موجب سفت شدن مواد خواهد شد.

5- بسته‌بندی تونر

هنگام خرید تونر مراقب باشید که بسته‌بندی و ظرف پودر شارژ کارتریج دچار آسیب، فرورفتگی و شکستگی و یا سوراخ نشده باشد.

6- شارژ مناسب و اصولی کارتریج

شارژ کارتریج صرفا به معنی خالی نمودن پودر تونر در مخزن دستگاه نیست! چندین قطعه‌ی دیگر مانند فوم‌رولر، درام، کاغذکش، مگنت و… نیز باید به درستی سر جای خود قرار بگیرند و درصورتی که معیوب باشند باید تعمیر یا حتی تعویض شوند.

درنتیجه توصیه‌ی ما این است برای شارژ درست و اصولی کارتریج خود از تکنسین متخصص کمک بگیرید تا کیفیت چاپ دستگاه حفظ گردد، آسیبی به دستگاه وارد نشود و تحمیل هزینه‌های بعدی جلوگیری به عمل آید.

7- توجه به اطلاعات درج شده بر بسته‌بندی محصول

 • جهت خریداری بهترین پودر تونر موجود در بازار، حتما به تاریخ تولید و انقضای پودرها توجه داشته باشید؛ چراکه درصورت گذشتن از تاریخ انقضای محصول و فاسد شدن پودرهای شارژ کارتریج، کیفیت چاپ دچار کاهش چشمگیری خواهد شد.
 • همچنین توجه داشته باشید پودر تونر انتخابی شما ادعای چاپ چند برگ را دارد. در این صورت شما می‌توانید باتوجه به نیاز خود تخمین بزنید و تشخیص دهید که آیا این تعداد مناسب شما هست یا خیر.

در پایان امیدواریم با در نظر گرفتن نکات گفته شده، بهترین انتخاب را جهت خرید پودر شارژ کارتریج داشته باشید.

طبقه بندی شده در