شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لپ تاپ شما علی رغم اینکه فکر می‌کنید آسیب خاصی ندیده است روشن نمی‌شود. در موارد دیگری هم احتمالا شاهد این موضوع بوده‌اید که لپ‌ تاپ شما دچار کندی سرعت شده و یا ویروس گرفته است و پس از خاموش کردن آن دیگر روشن نمی‌شود. در این صفحه سعی داریم دلایل روشن نشدن لپ تاپ با توجه به داشتن باتری را با هم بررسی کنیم و آگاهی‌ لازم را پیش از مراجعه به تعمیرکار جهت تعمیر لپ تاپ به شما بدهیم.

عدم روشن شدن لپ تاپ با باتری

ابتدایی‌ترین دلیلی که باعث روشن نشدن لپ تاپ میشود نداشتن باتری است. در این حالت یا باتری شما دچار مشکل شده است و شارژی را در خودش نگه نمی‌دارد و یا منبع ورودی جریان الکتریسیته مشکل دارد. یعنی برقی به سیستم وارد نمی‌شود تا باتری را شارژ کند. در این حالت از یک شارژر دیگر استفاده کنید و اگر مشکل حل نشد باتری را در آورید و سیستم را مستقیم به برق متصل کنید تا متوجه شوید ایراد دقیقا از کجاست. در صورتی که لپ تاپ شما در این حالت هم روشن نشد ایراد از باتری نیست و شاید ایراد از دو مورد زیر باشد. پیشنهاد می‌کنیم 8 علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ و رفع مشکل را مطالعه کنید.

ایراد پریز برق

پیش از اینکه بخواهید دنبال روشی برای تعمیر باشید، شارژر را به پریز دیگری بزنید. زیرا ممکن است برق به پریز مورد نظر شما نرسیده باشد و یا اتصالی داشته باشد.

قطع و وصلی‌های برق و نوسانات آن

لپ تاپ دارای قطعه‌ای به نام آداپتور است که این نوسانات را کنترل می‌کند اما گاهی از این قطعه هم کاری ساخته نیست و ممکن است به قسمت‌هایی مانند مدار شارژ و یا مادربورد آسیب وارد شده باشد و لپ تاپ روشن نشود.

6 علت پرپر زدن مانیتور لپ تاپ را در این صفحه از استاده بخوانید

روشن نشدن لپ تاپ بدون شارژر

همانطور که میدانید گاهی به دلایلی با اینکه لپ تاپ باتری دارد و نمیخواهید از شارژر استفاده کنید، اما روشن نمیشود و شما را دچار دردسر میسازد. تصور کنید به مکانی رفته‌اید و به امید داشتن باتری در لپ تاپ شارژ را با خود نبرده‌اید. حال راهکار چه می‌باشد:

تعویض کارت گرافیک لپ تاپ و هزینه تعمیر چیپ گرافیک چقدر است؟

سوختن یا ایراد در مانیتور

در مواردی ایراد اصلا روشن نشدن لپ تاپ نیست. بلکه شما تصویری دریافت نمی‌کنید و حس می‌کنید دستگاه روشن نمی‌شود. به این منظور در یک اتاق تاریک و ساکت آن را روشن کنید و به روشن شدن چراغ‌ها روی کیبورد و صدای فن توجه کنید. در صورتی که حس کردید لپ تاپ روشن است ولی تصویر ندارد به وسیله یک کابل اچ دی ام آی آن را به تلویزیون خود اتصال دهید و ببینید که صفحه آن نمایش داده می‌شود یا خیر. اگر صفحه لپ تاپ در تلویزیون دیده شد به این معنی است که مانیتور ایراد دارد. هارد SSD چیست ؟ 3 تا از معایب هارد SSD

خراب بودن دکمه پاور

ساده‌ترین دلایل روشن نشدن لپ تاپ خراب بودن دکمه پاور آن است. اگر دکمه خراب باشد با فشردن آن هیچ صدا یا حس خاصی نخواهید داشت زیرا با فشردن دکمه معمولا زیر انگشتتان حس می‌کنید که چیزی را فشرده‌اید و صدای تق می‌شنوید.

آب خوردگی لپ تاپ

یکی از بدترین شرایطی که می‌تواند برای لپ تاپ به‌وجود آید آب خوردن آن است. در این صورت باید آن را سریعا خشک کنید، باتری را خارج کرده، دستگاه را باز کنید و خشک بودن قطعات داخلی را چک کنید. در صورتی که اقدامات لازم انجام نشده باشد و یا دستگاه خیس مانده باشد احتمال سولفاته شدن قطعات و سوختن قطعات مهم مثل مادربورد دور از ذهن نیست. حتی ممکن است دستگاه آب خورده در چند روز اول روشن شود و بتوانید از آن استفاده کنید ولی بعد از آن دیگر کار نکند. قبل از اینکه اتفاقی برای لپ تاپ شما بیفتد بهتر است بدانید که چه کارهایی با لپ تاپ خود انجام ندهید.

ضربه خوردن به لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما دچار ضربه‌ای شده است و پس از آن دیگر روشن نمی‌شود باید بخش‌های مختلف آن را بررسی کرد. ضربه خوردن لپ تاپ می‌تواند سبب اتفاقات کوچکی مانند خراب شدن دکمه پاور آن شده باشد و در حالت‌های بدتر به قطعات داخلی آسیب وارد کرده باشد.

مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری

پس از بررسی نرم‌افزارها، پیشنهاد می‌شود تا اتصالات لپ تاپ به USB، مموری کارد و حتی DVD را قطع کنید و مجددا تست کنید. زیرا احتمال اینکه آن‌ها اختلالاتی در عملکرد windows  ایجاد کرده باشند هم وجود دارد. دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را مطالعه کنید.

در وهله آخر هم به مشکلات سخت افزاری می‌رسیم. در این حالت احتمالا قطعه‌ای سوخته و یا نیاز به تعمیر دارد که باید آن‌ را حتما به دست متخصص بسپرید.

نکاتی درباره باتری و شارژر لپ تاپ:

باتری‌های لپ تاپ معمولا حداقل ۶ ماه عمر مفید دارند. اگر بیشتر از این مدت از عمر باتری گذشته است می‌توانید با خیال راحت‌تری آن را تعویض کنید. در رابطه با تعمیر باتری هم باید گفت عملا این کار دردی را دوا نمی‌کند و به صورت موقتی کار شما را راه می‌اندازد.

نکته دیگر در رابطه با باتری این است که اگر فهمیدید که خیلی زود به زود دچار مشکل می‌شود، باید مدار شارژ را بررسی کنید. زیرا در صورت خراب بودن آن باتری به‌طور صحیح شارژ نخواهد شد و حتی با خرید باتری جدید هم مشکل خواهید داشت.

در رابطه با خرابی شارژر هم باید گفت این ایراد می‌تواند از قسمت‌های مختلف آن مانند آداپتور، سوکت و یا کابل باشد که البته بسیار هم شایع است.

در پایان

حال که دلایل روشن نشدن لپ تاپ بدون شارژر را با هم بررسی کردیم بهتر است این نکته را در نظر بگیریم که اگر ایراد لپ تاپ شما به دلیل خرابی لوازم جانبی آن مانند شارژر یا آداپتور باشد و شما تعمیر یا تعویض آن را به تعویق بیندازید امکان دارد به قطعات دیگر آن هم آسیب وارد کند و کار را برای شما و تعمیرکار سخت‌تر کند و از همه بدتر هزینه بیشتری هم روی دستتان بگذارد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در