شاید شما هم در طول تابستان به این سوال بربخورید که چرا کولر گازی باد خنک نمیزند . در روزهایی از تابستان هوا آنقدر گرم می‌شود که مجبور می‌شویم از کولر گازی استفاده کنیم تا دمایی مطبوع، سرد و خشک را تجربه کنیم. در مواردی کولر گازی به دلایل مختلفی باد گرم می‌زند و نمی‌تواند به خوبی هوا را خنک کند.

در این صفحه به بررسی دلایلی که این مشکل را ایجاد می‌کنند پرداخته و آن‌ها را بررسی می‌کنیم و برای مشاوره می‌توانید از متخصصین تعمیر کولر گازی استاده کمک بگیرید.

لیست تعمیرکاران کولرگازی در تهران

دلایل خنک نکردن کولر گازی

به محض اینکه احساس کردید کولر گازی شما به درستی کار نمی‌کند و هوا را خنک نمی‌کند برای این سوال پیش می‌آید که چرا کولر گازی باد خنک نمیزند در این شرایط به دنبال دلایل آن باشید تا قطعه‌ای که عملکرد درستی ندارد را یافته و آن را تعمیر کنید. زیرا در مواقعی خرابی یک قطعه منجر به آسیب رسیدن به بخش‌های دیگر شده، کار آن‌ها را هم با اختلال رو به رو می‌کند و هزینه‌های شما را افزایش می دهد.

سرویس نکردن کولر گازی در موعد مقرر

همانطور که هر سال برای استفاده از کولر آبی آن ها را سرویس کرده، پوشال‌ها را تعویض می‌کنید و به طور کلی نگاهی به آن میندازید، کولر گازی هم نیازمند سرویس کولر گازی به صورت حداقل سالانه است تا آلودگی، گرد و غبار و کثیفی از روی قطعات آن (مخصوصا کندانسور) پاک شده و درست کار کند. کولر گازی هر چند وقت باید سرویس شود؟

کولر گازی هر چند وقت باید سرویس شود؟

ایرادات فن یا موتور آن

اگر میزان گردش فن کولر گازی به حد کافی نباشد و یا موتور آن بسوزد و کار نکند، در واقع جریان هوایی هم به وجود نمی‌آید و کولر گازی باد خنک نمی‌زند.

تمام شدن یا کم شدن گاز کولر

گاز کولر به دلایل مختلفی کاهش پیدا کرده و تمام می شود که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • نشتی گاز در لوله‌ها
  • شارژ کردن غلط گاز

در صورتی که به هر دلیلی گاز کولر تمام شود، نباید انتظار باد خنک را داشت و باید اقدام به شارژ آن کرد. 4 روش برای نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی را حتما بخوانید.

عدم تمیزی فیلتر هوا و آلودگی آن

فیلتر هوا در کولر گازی بخشی است که اگر دچار آلودگی یا گرفتگی شده باشد، باد خنک نمی‌تواند از آن خارج شود و هوا به کندی و سختی از آن عبور می‌کند. در نتیجه کویل‌هایی که در آن مسیر هوا را سرد می‌کنند دچار برفک شده و بیشتر مانع عبور هوا می شوند. این موانع باعث می‌شوند تا باد خروجی از دستگاه کم باشد یا اصلا خنک نباشد. معرفی انواع گاز کولر گازی و بهترین گاز کدام است؟

پیشنهاد می‌شود فیلتر هوای کولر خود را با مایع شستشوی مناسب یا سرکه شستشو دهید و قبل از استفاده آن را چک کنید با این کار میتوانید از جمله چرا کولر گازی باد خنک نمیزند خلاص شود!

ایراد در کمپرسور

ابتدا باید بگوییم که کمپرسور در کولر گازی و عملکرد آن نقش به سزایی دارد و سوختن این قطعه هزینه‌‌های زیادی را روی دستتان می‌گذارد. بنابراین به محض اینکه حس کردید کولرتان به درستی کار نمی‌کند و باد خنک نمی‌زند آن را خاموش کنید تا اگر کمپرسور نیم سوز و یا آسیب دیده است بیشتر خراب نشده و فشاری به آن وارد نشود. علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی (اسپیلت) چه عواملی می‌تواند باشد؟

در زیر به چند دلیل که باعث خرابی کمپرسور می‌شود نیز اشاره می‌کنیم:

  • ایراد یا هرز شدن پیچ پروانه‌ای خنک‌کننده
  • تغییر در دریافت جریان برق و نرسیدن برق به آن
  • خرابی و ایراد در رله

پیشنهاد می‌کنیم راهنمای استفاده از ریموت کولر گازی اجنرال را بخوانید.

عدم تنظیم درست ترموستات

در همین ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که ترموستات کولر گازی را می‌توان تست و تعمیر کرد. در صورتی که شما توسط کنترل، دما را بالا و یا پایین تر می‌آورید ولی تغییری در دما احساس نمی‌کنید و دستگاه قادر به تشخیص این تغییرات نباشد، یکی از احتمالات ایراد ترموستات است. در بعضی موارد نیز ایراد از اتصالات ترموستات است و یا ولوم یا درجه خطا دارد.

ایراد در لوله‌ها و اتصالات کولر گازی

همانطور که می‌دانید کولرهای گازی دارای یک پنل خارجی و یک پنل داخلی هستند که باید بین آن‌‌ها اتصالات، لوله‌کشی‌ها کولر گازی و سیم‌کشی‌ها به درستی شکل گرفته باشد. اگر به هر دلیلی این لوله‌ها مسدود شوند و یا آسیب ببینند خروجی هوا دچار مشکل شده و باد خنک دریافت نمی‌شود.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد اندازه لوله‌های مسی و اتصالات است که باید دقیق و در سایز مناسبی باشد.

عدم تنظیمات درست کنترل اسپیلت

در بعضی موارد هم راهکار بسیار ساده است. کنترل کولر گازی را برداشته و چک کنید تا روی حالت سرمایش و یا به اصطلاح cool  باشد. در غیر این صورت طبیعی است که باد آن داغ باشد.

قرار ندادن پنل خارجی کولر گازی در جای درست

پنل خارجی اسپیلت باید بدون روکش و در جای درست و ترجیحا سایه قرار بگیرد. حتما توجه داشته باشید که در فصل تابستان روی پنل را با چیزی نپوشانید زیرا این مورد باعث می شود تا کمپرسور هوای گرم را خارج نکند و اورلود شود. آموزش ساخت سایبان کولر گازی را می‌توانید مشاهده کنید.

خرابی برد کولر گازی

از آن‌جا کولر گازی نیز دارای قطعاتی با عمر مفید مشخص است نباید انتظار داشت که مشکلی برای آن پیش نیاید. برد هر وسیله برقی تقریبا حکم مغز و فرمان دهنده آن را دارد. پس اگر ایراد در این بخش باشد اجزا به درستی عمل نمی‌کنند و بدیهی است که کولر باد گرم می‌دهد.

خراب شدن خازن کولر

از دیگر قطعات تاثیر گذار خازن است که با تعمیر آن می‌توانید مجددا دمای مطبوعی را از دستگاه کولر گازی خود دریافت کنید.

عدم تناسب سایز محیط و کولر گازی

در مواردی هم پیش می‌آید که شما احساس می‌کنی که کولر گازی باد خنک نمی‌زند. اما چنین نیست و کولر کارش را به درستی انجام می‌دهد. اما سایز آن به قدری کوچک است که برای خنک کردن متراژ مد نظر شما کفایت نمی‌کند و شما احساس می‌کنید که ایراد از کولر شماست. بنابراین سعی کنید در هنگام خرید به این مورد توجه کنید. بهترین محل نصب کولر گازی و نصب کمپرسور کجاست؟

نصب غلط کولر

اگر ایراد در نصب باشد، به سادگی و با کمک یه نصاب این مشکل در زمان کوتاهی حل خواهد شد.

سخن آخر

با توجه به اینکه خرید کولر گازی هزینه‌‌ی زیادی دارد، انتظار می‌رود که به درستی عمل کند و بتواند فضا را به خوبی خنک کند. اگر کولر نتوانست منزل شما را خنک کند و یا به جای باد خنک باد گرم خارج کرد، موارد بالا را بررسی کنید و اگر سر رشته‌ای ندارید با فرد متخصص تماس بگیرید.

طبقه بندی شده در